Prezentare de carte, Adrian Christescu – Gaudeamus Cluj 2024

Sâmbătă

27 aprilie 2024

14:00 – 14:15

Spațiu de evenimente

Lansare de carte și sesiune de autografe

Adrian Christescu

Second Life

Invitați: Adrian Christescu, autor

Adrian Petru Stepan, scriitor

Prezentarea romanului Second Life de Adrian Christescu

La eveniment vor participa autorul cărții, Adrian Christescu, și Adrian Petru Stepan, scriitor.

Second Life este o carte despre relații personale și sociale putrede, dar și despre oameni onești, despre umilință și mândrie, ratare și ascensiune, amoralitate și corectitudine, o carte cu turnuri imprevizibile, mișunând de parveniți și potlogari, dar în care apar și insule de lumină.

Poate că tocmai ai trecut pe lângă personajul central al romanului, inginerul Andrei Banciu, un bărbat încă tânăr, profesionist, modest și cuviincios, stângaci și vulnerabil în relația cu viața, înfricoșat de propria-i nefericire și resemnat în fața nenorocului.

Mecanismul politic și social complex, demontat cu migală și înfățișat captivant în tușe clare, fără menajamente, exagerări sau simpatii mărturisite, este omniprezent în România. Pe protagoniști îi știm (sau nu?!), aleși sau numiți, angrenați de peste treizeci de ani în aceeași dispută asiduă pentru câștigarea competiției vieții publice în orice mod.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *